womensecr.com
  • Παιχνίδι για μαθητές μπάλα μπάλα

click fraud protection

Το παιχνίδι παίζεται τόσο στην αίθουσα όσο και σε ανοιχτές περιοχές.Οι αποδεκτές διαστάσεις του πεδίου είναι 20Χ40 μ., Αλλά στις συνθήκες του σχολείου μπορεί να μειωθεί, διατηρώντας τη συμβατική σήμανση( Εικ.).

Πύλη Hall( 2X3 m) μπορεί να αντικατασταθεί με ένα ειδικά κατασκευασμένο ασπίδα επιγραφή με τα χρωματιστά τετράγωνα δείχνουν τα πιο ευάλωτα σημεία.

Το παιχνίδι περιλαμβάνει δύο ομάδες, αποτελούμενες από έξι παίκτες( υπερασπιστές και επιτιθέμενους) και έναν τερματοφύλακα.Η μπάλα είναι λιγότερο βόλεϊ και έχει βάρος 350-400 g. Για αρχάριους, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια ευκολότερη, ελαστική μπάλα.Για να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς, οι ομάδες πρέπει να έχουν διαφορετικό χρώμα με το έμβλημα και τους αριθμούς σε μπλουζάκια και σορτς.

Στη διαδικασία του αμφίδρομου παιχνιδιού κάθε ομάδα προσπαθεί να πετάξει τη μπάλα στο στόχο του αντιπάλου.Η τεχνική της επίθεσης συνίσταται στην αλίευση και μετάδοση της μπάλας και ρίχνει στο γκολ χωρίς να εισέλθει στην ημικυκλική γραμμή των έξι μέτρων.εξοπλισμός προστασίας είναι η δυνατότητα να παρακολουθούν την μπάλα, χωρίς να παραβιάζουν τους κανόνες για να εμποδίσει ο εισβολέας να χτυπήσει την μπάλα του.Ο τερματοφύλακας μπορεί να κρατήσει την μπάλα με τα χέρια και τα πόδια του, να ρίξει τη μπάλα στο παιχνίδι.

instagram viewer

Όλες οι ενέργειες με την μπάλα επιτρέπονται μόνο με τα χέρια.Η διάρκεια του παιχνιδιού για ενήλικες είναι 60 λεπτά( άνδρες) και 40 λεπτά( γυναίκες) με ένα διάλειμμα μεταξύ των μισών των 10 λεπτών.Στους αγώνες των παικτών παίζουν τρία μισά: κορίτσια 10 + 110 + 15 λεπτά, αγόρια 15 + 15 + 20 λεπτά.Μετά το πρώτο ημίχρονο, παρέχεται ένα λεπτό διάλειμμα, αφού η δεύτερη ομάδα ξεκουραστεί για 10 λεπτά.Αντικατάσταση το πρώτο και δεύτερο μισά δεν επιτρέπεται( στις επίσημες διοργανώσεις των μαθητών), εκτός από τις περιπτώσεις που οποιοδήποτε από τους τραυματίες παίκτες.Για αγένεια, ο παίκτης μπορεί να αφαιρεθεί από το πεδίο.

Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού για την παραβίαση των κανόνων της μπάλας( τρέχει με την μπάλα στα χέρια του), το λάθος κλειδαριά, απώλεια μπάλα, εκτός ορίων, η μπάλα δίνεται στην αντίπαλη ομάδα για να ρίξει την πλάγια γραμμή.

Σε κάθε μισό ο δάσκαλος( προπονητής) μπορεί να πάρει ένα λεπτό διάλειμμα.Αν σε αυτό το χρονικό διάστημα κάποιος από τους παίκτες που εξυπηρετούν ποινή δύο ή πέντε λεπτά, απονέμεται για μια σκόπιμη τραχύτητα, στη συνέχεια, ένα χρονικό όριο κατά το χρόνο η ποινή δεν αντανακλάται.

Κατά τη διάρκεια αγώνων μεταξύ των τάξεων ή σχολείων( «ταχεία μπάλα») για τη νικήτρια ομάδα παίρνει δύο σημεία για την ισοπαλία σημείο -Ένα, για την ήττα - μηδέν βαθμούς.