womensecr.com
  • Joc pentru băieți

click fraud protection

Jocul se desfășoară atât în ​​hală, cât și în zone deschise. Dimensiunile acceptate ale terenului sunt de 20X40 m, dar în condițiile școlii se poate reduce, păstrând marcajul convențional( Fig.).

Gate Hall( 2X3 m) poate fi înlocuit cu un scut special-a făcut inscripționate cu pătrate colorate care indică cele mai vulnerabile locuri.

Jocul implică două echipe, formate din șase jucători de pe teren( apărători și atacatori) și un portar. Bilele sunt mai puțin volei și au o greutate de 350-400 g. Pentru începători, puteți folosi o minge de cauciuc mai ușoară.Pentru a participa la concursuri, echipele trebuie să aibă o culoare diferită cu emblema și numerele de pe tricouri și pantaloni scurți.

În procesul de joc cu două sensuri, fiecare echipă încearcă să arunce mingea în golurile adversarului. Tehnica de atac constă în capturarea și transmiterea mingii și aruncarea asupra țintei, fără a intra în linia semicirculară de șase metri. Tehnica de apărare constă în abilitatea de a intercepta mingea, fără a încălca regulile, blocând atacatorul, lovind mingea de la el. Portarul poate ține mingea cu mâinile și picioarele, aruncă mingea în joc.

instagram viewer

Toate acțiunile cu mingea sunt permise numai cu mâinile. Durata jocului pentru adulți este de 60 de minute( bărbați) și 40 de minute( femei), cu o pauză între jumătăți de 10 minute.În competițiile pentru copii se joacă trei jumătăți: fete 10 + 110 + 15 min, băieți 15 + 15 + 20 min. După prima repriză, se va acorda o pauză de o jumătate de minut, după ce echipa a doua se odihnește timp de 10 minute.Înlocuirea prima și a doua jumatati nu sunt permise( în competițiile oficiale ale elevilor), cu excepția cazurilor când oricare dintre jucători răniți. Pentru rudeness, jucătorul poate fi scos din câmp.

În cursul jocului pentru încălcarea regulilor de minge( care rulează cu mingea în mâinile sale), blocarea greșită, pierderea mingii, în afara terenului de joc, mingea este dat echipei adverse pentru o lovitură de la margine.

În fiecare jumătate profesorul( antrenorul) poate lua o pauză de o jumătate de minut. Dacă în acest timp cineva de la jucătorii care deservesc o penalizare de două sau cinci minute, acordat pentru o rugozitate deliberată, apoi o pauză în momentul în care pedeapsa nu este reflectată.

În timpul competițiilor între clase sau școli( „minge rapidă“) pentru echipa câștigătoare primește două puncte pentru un punct -Într remiză, pentru înfrângere - zero puncte.