womensecr.com

Narkotika för kyla och influensa - Orsaker, symtom och behandling. MFS.

  • Narkotika för kyla och influensa - Orsaker, symtom och behandling. MFS.

    Varje gång med uppkomsten av den kalla årstiden kroppen blir utsatta för akuta luftvägsvirusinfektioner, som brukar kallas "kall", och den farligaste av deras ombud - influensavirus. Av olika anledningar återkallar vi dem ofta när det är för sent att tänka på förebyggande. Vad ska man göra när man redan är sjuk? Hur man förstå att en mängd färgglada paket, som är fönstren av apotek som kallas "förkylning", och stannar vid en lämplig förberedelse dig?

    Läkemedel för förkylningar och influensa

    Alla dessa många läkemedel kan delas in i två grupper:

    - medel för symtomatisk behandling, dvs.eliminera förkylningssymptom - muskelvärk, huvudvärk, feber, snuva, nästäppa, hosta,
    - betyder att det påverkar viruset och immunsystemet hos en person.

    organ lätta kallt och influensasymptom

    Denna olika formuleringar innehållande varierande kombinationer av substanser följande huvudgrupper:

    Antipyretika och smärtstillande medel ( oftast - paracetamol).Den har en måttlig smärtstillande effekt med led- och muskelsmärtor, huvudvärk under de första dagarna av sjukdom, har febernedsättande effekt.

    Vasodilaterande ( fenylefrin).Eliminerar nästäppa, avlägsnar den mucosal ödem i näshålan och bihålorna, normalisera andningsförmåga mellan dessa. Antihistaminer

    ( klorfenamin, feniramin, prometazin).Det minskar svullnader slemhinnor, inflammatorisk slemsekretion, klåda i näsa och svalg, rinnande ögon.

    Utöver den ovan, i läkemedlen kan inkluderas askorbinsyra, koffein, hostdämpande medel.

    Dessa läkemedel påverkar inte direkt orsakande medlet för sjukdomen och inte förkorta förkylningar, kan de inte ta mer än 3-5 dagar. Vad är bättre att välja - kapslar, pulver eller tabletter - en fråga om personlig smak.

    Caged Flux Plus. Framställd i form av suspension och i kapslar med förlängd verkan.
    innehåller paracetamol 200 mg, klorfenamin maleat 8 mg, 25 mg fenylefrin-hydroklorid.
    Kapslarna kan tas av vuxna och barn över 12 år - en kapsel var 12: e timme
    Suspensionen - Vuxna och barn över 12 år. 2 tsk 3-4 gånger om dagen, barn 6-12 år - 1 tsk3-4 gånger om dagen. Varaktighet
    febernedsättande effekt i syfte att högst tre dagar, med tanke på den smärtstillande effekten är inte mer än 5 dagar.
    Kontra: graviditet, amning, trångvinkelglaukom, diabetes, magsår, ökad sköldkörtelfunktion, blodsjukdom, allvarlig leversjukdom, njure, hjärta, urinblåsa, tömnings prostata adenom, förhöjt blodtryck, uttryckt koronar ateroskleros, en allergi mot läkemedlets komponenter. För intag i kapslar - barn under 12 år, för suspension - upp till 6 år.
    Under behandlingen bör undvika att dricka alkohol, transporthantering och aktiviteter som kräver psykomotorisk hastighet reaktioner.

    Koldreks tabletter ( paracetamol 500 mg, kaffein 25 mg, 5 mg fenylefrin, terpinhydrat 20 mg, 30 mg askorbinsyra).Det ordineras i närvaro av hosta åtföljd av separation av sputum, tk.innehåller terpinhydrat, som utövar en expektorant effekt. Koffein i drogen ökar den analgetiska effekten av paracetamol.
    Vuxna för 1 2 tabletter, barn 6-12 år - 1 tablett inte mer än 4 gånger om dagen.
    Kontra: allergi mot läkemedlet, ökad sköldkörtelfunktion. Svåra sjukdomar i lever och njurfunktion, diabetes, högt blodtryck, hjärtsjukdomar, ålder 6 år.

    Rinzai ( koffein 30 mg, paracetamol 500 mg, fenylefrin-hydroklorid, 10 mg, klorfenamin maleat 2 mg) tablett. Vuxna och barn över 15 år tar 1 tablett 4 gånger om dagen. På en dag högst 4 tabletter en kurs inte mer än 5 dagar.
    Kontraindikationer: Ålder till 15 år, graviditet, amning. Allergi mot läkemedlets komponenter. Svår diabetes mellitus, allvarlig kurs av högt blodtryck, märkt åderförkalkning i hjärtats kärl.
    Under behandlingen kan du inte ta alkohol, köra bil och köra bil.

    Fervex. pulverpaket innehåller paracetamol 500mg, feniramin maleat, 25 mg, 200 mg askorbinsyra. En dospåse upplöst i ett glas varmt vatten, ta mellan måltider 1 dospåse 2-3 gånger per dag för högst en gång per 4 timmar. Hos äldre patienter eller i överensstämmelse med lever och njurar bör detta intervall vara 8 timmar.
    Upptagningstid - som för linfrö plus. Kontra
    : alkoholism, allergiska reaktioner på läkemedlet, portal hypertension, njursvikt, ålder 15 år, graviditet och amning, erosioner och sår i mag-tarmkanalen, allvarlig leversjukdom.

    Fervex för barn ( från 6 år).
    Barn 6-10 år - 1 påse 2 gånger dagligen
    10-12 år - en påse tre gånger om dagen
    12-15 år - en påse 4 gånger per dag
    Ta en 04:00 intervallhastighet på högst 3-x dagar.

    Koldreks Knight sirap ( 1 g acetaminofen, prometazin 20 mg, 15 mg dextrometorfan).Läkemedlet av valet med en torr obtrusiv hosta, störande natt sömn.
    Vuxna och barn över 12 år tar 4 teskedar på natten.
    Barn 6-12 år - 2 teskedar på natten.
    Barn under 6 år - endast enligt instruktioner från en läkare.
    kontraindicerat i allergier mot läkemedlets komponenter, lever och njurar. I astma, epilepsi, glaukom, hjärt-kärlsjukdomar, urinretention, prostata adenom - först efter samråd med din läkare. För perioden av läkemedlet bör avstå från att köra bil och ta alkohol.

    medicinering med immunmodulerande och antiviral effekt

    Trots den breda publicitet av denna grupp av ämnen, är den effekt och säkerhet av, och långsiktiga konsekvenserna av mottagning dåligt förstådda, så långt som möjligt, från deras användning i kyla bör undvikas.

    behandla förkylningar hos barn och gravida

    under graviditeten kan ta produkter som innehåller paracetamol( Panadol, efferalgan), i närvaro av hosta - sirap Doctor Mamma, gedeliks. För sköljning av halsdekorationer av örter( kamomill, salvia, eukalyptus).Med en kall, droppar och salva för näsa pinosol.

    I barndomen är den mest säkra förberedelsen för värme och smärta paracetamol. Det kan ges från och med 2 månader. Företrädesvis i form av en sirap, suspension eller suppositorier( barns panadol, Efferalgan).Läkemedlet är det andra valet - ibuprofen( Nurofen sirap och suppositorier för barn), men barn upp till 3 månader vid behov måste utse en läkare. Ibuprofen ska inte tas till barn med bronkial astma, gastrit och magsår.

    Folkmedel för förkylningar

    Infusion av lindblommor och torkade hallon. Blanda den ena med en hastighet av 1: 1, häll ett glas kokande vatten, insistera 20 minuter och använd 1 glas på natten.

    Infusion av rosa höfter och bergaska. I en termos som somnar på en bordssked frukt och att fylla i ½ liter kokt vatten. Insistera och dricka hela dagen för ½ kopp till 1 liter per dag. Varm mjölk med honung. I ett glas mjölk lägg till 1 matsked honung. Ta 1 glas på natten med en torr hosta.

    Gingerinfusion med honung och citronsaft. Grate ¼ kopp ingefära, häll kokande vatten, insistera 20 minuter, påfrestning, tillsätt 1/2 msk.honung och 2 droppar citronsaft. Använd 3 gånger om dagen för ½ kopp.

    Behandling av influensa

    Behandling av influensa ska endast behandlas av en läkare. Protivovovirusnye droger endast föreskrivs för svår eller komplicerade förlopp influensa, liksom i varje fall enskilt sjukdomsrisk kategori( för kroniska sjukdomar i njurar, lever, hjärta, lungor, endokrina systemet, inklusive diabetes, och ett antal andra, ålder yngre än 5 år och över 65 årår, graviditet, etc.).

    Tidigare ofta används vid behandling av influensa, amantadin och rimantadin är för närvarande ineffektiva på grund av att utveckla resistens mot dem av influensavirus typ A och B är

    rekommendera läkemedlet oseltamivir( Tamiflu) och zanamivir( Relenza) och de måste ges inom 48 timmar från startsjukdomar och kan också användas för profylax hos patienter med patienter.

    Med den etablerade diagnosen "influensa" är självmedicinering oacceptabel! Vid den minsta misstanke omedelbart rådfråga en läkare.

    Det är också nödvändigt att se en läkare om:

    - Hälsotillståndet förbättras inte inom en vecka,
    - efter en temperaturnedgång i flera dagar noteras det igen att den stiger till de höga siffrorna i
    - det var smärta i bröstet vid andning eller andfåddhet,
    - temperaturen över 38 minskar inte inom 3 dagar,
    - med förvärring av kroniska hjärtsjukdomar och lungsjukdomar mot bakgrund av virusinfektion( ökad dyspné, smärta i hjärtat, hosta etc.)

    Läkarteter SE